Kadınlar Şifadır Uygulamalı Kadın Çemberi Eğitimi ve İnzivası
27-29 Ocak 2017
İstanbul


Dünyanın kadınlara ihtiyacı var. Kendi gücüyle barışmış, gizemli dişi benliğinden gelen bilgeliği kucaklamış ve kadın olmanın armağanını hayata sunabilen kadınlara. Bir kadının kendi gücüyle bağlantı kurmasının ve dişi bilgeliğini kucaklamasının en derin ve etkin yolu kızkardeşleriyle dizdize oturması, onların hikayelerini dinlemesi ve kendi hikayelerini paylaşması, kalbinin en derinindeki acı ve özlemleri kadın kalplerinin şahitliğinde seslendirmek, gerekirse ağıt yakmak, gerekirse karın titreten kahkahalarla hayatı kutlamak. 


Biz kadınlar binlerce yıl beraber yaşadık. Toprağı ekerken, çocuklarımıza annelik yaparken, evin ihtiyaçlarını karşılarken birbirimizden güç aldık, birlikte şarkılar söyledik, dans ettik. Birbirimizle bağlantıda olduğumuz ve dişiliğin gizemini ve gücünü yaşadığımız sürece yaşamın koruyucuları olarak dünyaya şifa olduk.

Şimdi dünya dişi bir dokunuş ve sevgi için ağlıyor. Bu zamanda yeryüzünün ve insanlığın ihtiyaç duyduğu şifa ve hatırlaması gereken, bir ananın koşulsuz ve tutkulu sevgisi ve şefkati…

Şifa kadınlar, kadınların hikayesi, bizim hikayemiz, dünyanın ve insanlığın dönüşümünün hikayesi, kalplerimizin mümkün olduğunu bildiği daha güzel bir dünyaya olan özlemimizin, içimizdeki vahşi kadını bulup özgürleştirmek için toprağı tırnaklarımızla kazışımızın ve duyduğumuz ilahi çağrıya teslim oluşumuzun hikayesi.
Ve gerçek şu ki bunu sadece biraraya gelip ellerimizi ve kalplerimizi kenetleyerek yapabiliriz.

Bu çalışma özellikle kendi hayatlarında kadın dayanışmasını ve dişi bilgeliği kolektif deneyimlemek isteyen kadınlar için hazırlandı. Eğitime katılımınızı takiben kendi kadın çemberinizi başlatabilecek, bu konuda eğitimi birlikte aldığınız kadınlardan destek alabileceksiniz. 2,5 gün sürecek eğitim/inzivada hem yavaşlayıp dişi özümüzle ve şifalı gücümüzle bağlantı kuracağız, hem de uygulamalı olarak bir kadın çemberinin döngülerini öğreneceğiz. 

İÇERİK

“Kadınlar yanyana gelince sihirli bir şey oluyor. Gözyaşları, kahkahalar, hikayeler, dokunuşlar birbirine karışıyor ve muazzam bir şifa - hem çemberdeki hem dünyadaki tüm kadınlar için - vücut buluyor. Sihirin tarifi güven, samimiyet, kalpten paylaşım, yaratıcılık, şahitlik, derin dinleme, oyun, kendimize gülebilmek ve çemberin taşıma gücü…” 

  • Kadın çemberi nedir, nasıl başlanır, nasıl uygulanır?
  • Çember adabı
  • ‘Presence’, alan tutmak, şahitlik, derin dinleme pratikleri
  • Armağan çemberi
  • Rüya çemberi
  • Meditasyon
  • Müzik ve dans
  • Seremoni

Etkinlik açılış: 27 Ocak 2017 Cuma, 18:30
Etkinlik kapanış: 29 Ocak 2017 Pazar, 18:00
Katılımcılardan etkinliğin tamamına katılmaları beklenir. 

Katılım ücreti 550 TL

Etkinlik Mekanı: Osho Meditasyon Merkezi, İstanbul


KOLAYLAŞTIRICI: FİLİZ TELEK

Filiz Telek yaklaşık 15 senedir gruplarla kolektif bilinç ve ortak akıl süreçleri üzerine çalışıyor. Kişisel farkındalık yolculuğuna çıktığından beri öğrendiklerini ve keşfettiklerini yazarak, fotoğraflayarak, kolektif öğrenme süreçleri tasarlayıp kolaylaştırarak paylaşan Filiz, bir yandan da yaşamın kutsallığını ve güzelliğini, her an ruhumuzdan yansıyan olasılıkların varlığını bize hatırlatan yaratıcı ifadelerin üretiminden keyif alıyor. 2010 yılında çıktığı kişisel şifa yolculuğunda temas ettiği dişi özünün rehberliğinde, 2013 yılında vizyonerliğini yaptığı ‘Kadınlar Şifadır’ (Women are Medicine) çemberinin tohumlarını ekti ve dünyanın farklı yerlerindeki kızkardeşleriyle birlikte bu tohumları filizlendirmeye devam ediyor. Halen, kadın çemberlerinin yanı sıra kadın erkek ilişkilerini şifalandıracak kadın-erkek çemberlerinin ve çalışmalarının hazırlıklarını yapıyor.