KADINLAR ŞİFADIR
ONLINE KADIN ÇEMBERİ

“Bir kadın yaşamıyla ilgili hakikati dile getirdiğinde ne olur?
Dünya yarılıp açılır ortasından.”
Muriel Rukeyser

Kadınlar Şifadır’ın ilk online programına hoş geldin!
Sana davetim günlük koşuşturmanın ve endişelerin içinde kendine bir alan ve zaman açman…

Niyetim, kadınlara çember pratiğinin temeli olan derin dinleme ve şahitlik aracılığıyla içlerindeki görülmeyi bekleyen canlılıkla temas etme ve güvenli ifade alanı açmak ve çemberi birbirleriyle pratik ederek hayatlarına entegre etmelerine destek olmak. Zİra bir kadının kendi gücüyle bağlantı kurmasının ve dişi bilgeliğini kucaklamasının en derin ve etkin yollarından biri kız kardeşleriyle kalp kalbe oturması, onların hikayelerini dinlemesi ve kendi hikayelerini paylaşması, kalbinin en derinindeki acı ve özlemleri kadın kalplerinin şahitliğinde seslendirmek, gerekirse ağıt yakmak, gerekirse karın titreten kahkahalarla hayatı kutlamak.

Ayrıca bu online çember ile, yaşamlarımızın hızlı akışı içinde kadınların lojistik ve ekonomik anlamda daha rahat erişebilecekleri bir öğrenme ve destek süreci sağlamak vizyonu hayata geçiyor.

SÜREÇ

KAYITLAR ve HAZIRLIK
5-16 Temmuz 2019

AÇILIŞ ÇEMBERİ - Doğum & Tohum
17 Temmuz 2019 Çarşamba
20:00 - 22:30

18-24 Temmuz 2019 - 3’lü gruplar, 1. Tefekkür Konusu: Beden Farkındalığı/Bilgeliği
25-31 Temmuz 2019 - 3’lü gruplar, 2. Tefekkür Konusu: Yas
1-7 Ağustos 2019 - 3’lü gruplar, 3. Tefekkür Konusu: Eros ve yakın ilişkiler
8-14 Ağustos 2019 - 3’lü gruplar, 4. Tefekkür Konusu: Kadınlığımı Kutlama

KAPANIŞ ÇEMBERİ - Meyve & Hasat
15 Ağustos 2019 Perşembe
20:00 - 22:30

1. Süreç, katılımcıların kayıt olmaları ile başlayacak. Kayıtla birlikte katılımcılar, hazırlık kapsamında çember ve sürecin akışına dair pratik bilgileri içeren bir doküman alacaklar. Ayrıca bonus olarak 30 günlük sabah pratikleri rehberini de armağan edeceğim. Süreç boyunca ihtiyaç duyarlarsa ve arzu ederlerse deneyimlerini paylaşabilecekleri “Kadınlar Şifadır” Facebook grubuna eklenecekler.

2. Açılış çemberinde yeni dünya vizyonunda kadının yeri, çember adabı, pratiğin temelleri ve prensipleri ve mevcudiyet pratiği üzerine konuşacağız; alan tutmanın, şahitlik ve derin dinlemenin püf noktalarına değineceğiz, konuyla ilgili soruları yanıtlayacağız. Ayrıca pratik kazanmak amacıyla sanal alanda bir çember paylaşımı da yapacağız.

3. Açılış çemberini takip eden 4 hafta boyunca ise, katılımcılardan 3 kişilik gruplar oluşturacağız ve bu gruplar her hafta 90 dakikalık (tercihe ve olanaklara göre yüzyüze ya da online olarak) çemberlerde bir araya gelecekler ve o haftanın tefekkür sorularının rehberliğinde birbirlerine şahitlik etmeyi ve alan tutmayı deneyimleyecekler. Her grup kendi buluşma saaterini ve koşullarını belirleyecek. Katılımcılar, her hafta başı (yukarıda belirtilen tarihleri göz önüne alacağız), o haftanın konusuyla ilgili benim hazırlayacağım tefekkür soruları ve o haftanın pratiğini içeren bir email alacaklar.

4. 4 haftanın sonunda öğrendiklerimizi ve dönüşümümüzü paylaşmak, kutlamak ve yine soruları yanıtlamak için bir kapanış çemberi yapacağız.

KİMLER KATILABİLİR VE KATILIM KOŞULLARI

Bu çembere, durup yavaşlama, yargılanmadan görülme ve duyulma, otantik ifade, kadın dayanışması ve sadece kadınlara ait bir alan özlemi duyan her kadın katılabilir.

Katılım ücreti: 350 TL

* Tüm katılımcıların, açılış ve kapanış çemberlerine katılması ve aradaki 4 hafta boyunca 3’lü gruplarıyla her hafta 90 dakikalık çembere katılmaları beklenir.

* Açılış çemberini kaçırırsanız, programın devamına katılmanız mümkün olmayacaktır.

* Katılımcı sayısı 30 ile sınırlıdır.

* Online çemberleri ZOOM teknolojisi ile yapacağız. Kayıt olduktan sonra size zoom bağlantısını ileteceğiz.

Önemli hatırlatma: Şifa potansiyeli olsa da çember bir grup terapisi değildir.
Sorular icin filizatbaraka@gmail.com

KOLAYLAŞTIRICI: FİLİZ TELEK

filiz.jpg

Filiz Telek yaklaşık 17 senedir gruplarla kolektif bilinç ve ortak akıl süreçleri üzerine çalışıyor. Kişisel farkındalık yolculuğuna çıktığından beri öğrendiklerini ve keşfettiklerini yazarak, fotoğraflayarak, kolektif öğrenme süreçleri tasarlayıp kolaylaştırarak paylaşan Filiz, bir yandan da yaşamın kutsallığını ve güzelliğini, her an ruhumuzdan yansıyan olasılıkların varlığını bize hatırlatan yaratıcı ifadelerin üretiminden keyif alıyor. 2010 yılında çıktığı kişisel şifa yolculuğunda temas ettiği dişi özünün rehberliğinde, 2013 yılında vizyonerliğini yaptığı ‘Kadınlar Şifadır’ (Women are Medicine) çemberinin tohumlarını ekti ve dünyanın farklı yerlerindeki kızkardeşleriyle birlikte bu tohumları filizlendirmeye devam ediyor. Halen, kadın çemberlerinin yanı sıra kadın erkek ilişkilerini şifalandırıcı kadın-erkek çemberleri ve yas çemberleri de yapıyor. Ve kadınlarla ilgili ve kadınlar için yazacağı kitabının hazırlığı içinde...


cember.jpg

"Bir gün o yola çıkman gerekecek,
o ilk adımı atman gerekecek,
kendine doğru uzatman gerekecek o eli,
ve içine doğru çevirmen gerekecek bakışlarını,
belki ilk kez kendinle göz göze geleceksin,
belki ilk kez kendine şefkatle sesleneceksin,
ilk kez belki o hep söylemek istediğin şarkıyı söyleyeceksin
yüksek sesle,
o dansı yapacaksın kanatlandırarak bedenini,
sebepsiz, umarsız, cömertçe sarılacaksın kendine.
gerisi?
hep hikaye, hep hikaye..."