VECD*
Ses, Hareket, Çember
7-9 Eylül 2018, Alişler Yurdu

* Sevgi veya heyecandan doğan coşkunluk, kendinden geçme, esrime

Pek çok şamanik toplumda, depresyon, yaşama motivasyonunuzu ve arzunuzu kaybetmiş olmak gibi şikayetlerle bir şifacıya gelirseniz, o size 4 soru soracaktır:
“Dans etmeyi ne zaman bıraktın?
Şarkı söylemeyi ne zaman bıraktın?
Hikayelerden büyülenmeyi ne zaman bıraktın?
Sessizliğin tatlı bütünlüğünde huzur bulmayı ne zaman bıraktın?”

Dans etmeyi, şarkı şöylemeyi, hikayelerden büyülenmeyi ve sessizlikte huzur bulmayı bıraktığımız nokta, ruh kaybını deneyimlediğimiz yer. Dans etmek, şarkı söylemek, hikayeler ve sessizlik yaralarımıza iyi gelecek dört evrensel merhem
.”

Angeles Arrien (Gabrielle Roth’un “Maps to Ecstacy” kitabının önsözünden alıntı)

IMG_6776.jpg


Sesimizi – nefesimizi –, dansımızı, hikayelerimizi – gerçeklerimizi – ve sessizliği paylaşarak, hem bireysel hem topluluk olarak deneyimleyeceğiz bu kadın inzivasında. İnsanın, kendi varlığının büyük gizemin içindeki yeri ve anlamını bulmak ve yaşamla muhabbet halinde olmak için binlerce yılda geliştirdiği bu kadim pratiklere, bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Birey olarak boyumuzu aşan ve bizi ezen büyük ve ağır hikayeler ve içinde esir olduğumuz sistemik ve kültürel yapılardan özgürleşmek, yaşamın daha uzun soluklu döngüleri içinde mitik, arketipik ve kozmik ögeleri fark etmek için ruhumuzla ve dünyanın ruhuyla temas etmeye, iletişimde olmaya ihtiyacımız var. 

Bunun yanısıra bu pratikler, bizi kendi özümüze yaklaştırdığı kadar birbirimize de yaklaştıran, bu özden gelen ışığa ve bilgeliğe beraber şahitlik etmemizi sağlayan ve topluluk/kabile/köy alanını yeniden canlandıran pratikler olmaları dolayısıyla çok kıymetlidir. Bizi hem köklendiren hem kanatlandıran bu şifalı alanlar, küllerinden yeniden doğmaya çalışan bir insanlık için kendi armağanlarımızı ve hizmetimizi sunmamız yolunda bizi destekler.

Bir kadının kendi gücüyle bağlantı kurmasının ve dişi bilgeliğini kucaklamasının en derin ve etkin yolu kızkardeşleriyle dizdize oturması, onların hikayelerini dinlemesi ve kendi hikayelerini paylaşması, kalbinin en derinindeki acı ve özlemleri kadın kalplerinin şahitliğinde seslendirmek, dans etmek, gerekirse ağıt yakmak, gerekirse karın titreten kahkahalarla hayatı kutlamak. Kendi gerçeğini güvenle ifade etme alanı bulan kadın, kendini ruhunun ve yaşamın rehberliğine daha rahat açar ve hayatın hizmetinde bir yaşamı sezgileriyle daha cesur kurgular. 

İki günlük inzivada, sesin ve hareketin nefesle, bedensel farkındalığımızı ve bilgeliğimizi nasıl aktive ettiğini araştıracağız. Derin dinleme ve şahitlik pratiklerinin de desteğiyle, hem sözel hem bedensel/sessel ifadeyle “görünür, duyulur, bilinir olmak isteyene” alan açarak yaşamın merkezinden gelen rehberliği almayı pratik edeceğiz. 

İnzivaya katılmak için herhangi bir ön deneyim gerekmiyor. Yeni başlayan zihniyetiyle ve merakla katılmanız yeterli...


joy.jpg

Kolaylaştırıcı: FİLİZ TELEK

Filiz Telek, 16 senedir gruplarla kolektif bilinç ve ortak akıl süreçleri üzerine çalışıyor. Kişisel farkındalık yolculuğuna çıktığından beri öğrendiklerini ve keşfettiklerini yazarak, fotoğraflayarak, kolektif öğrenme süreçleri tasarlayıp kolaylaştırarak paylaşan Filiz, bir yandan da yaşamın kutsallığını ve güzelliğini, her an ruhumuzdan yansıyan olasılıkların varlığını bize hatırlatan yaratıcı ifadelerin üretiminden keyif alıyor. 2010 yılında çıktığı kişisel şifa yolculuğunda temas ettiği dişi özünün rehberliğinde, 2013 yılında vizyonerliğini yaptığı ‘Kadınlar Şifadır’ (Women are Medicine) çemberinin tohumlarını ekti ve dünyanın farklı yerlerindeki kızkardeşleriyle birlikte bu tohumları filizlendirmeye devam ediyor. Bir süredir niyetini taşıdığı ve hazırlıklarını yaptığı bireysel ve kolektif boyutta kadın erkek ilişkilerini şifalandıracak kadın-erkek çemberlerine başlamanın heyecanını taşıyan Filiz, aynı zamanda Tamera Ekoköyü Global Sevgi Okulu'nun ve Stephen Jenkinson'un Orphan Wisdom Okulu'nun katılımcısı.

Filiz son 7 senedir dans - 5 Rhythms, Authentic Movement, Kontak Doğaçlama – çalışmaları yapmış olup, son 3 senedir de otantik ses çalışmaları ile sessel ifadeyi araştırmaktadır. Ağustos 2018’de İspanya’da Ses Şifası Eğitim Programına katılacaktır.


35796760_1830171220374639_7907426827960844288_o.jpg

Mekan: ALİŞLER YURDU, Armutlu

Alişler Yurdu’nun kurulma amacı, insanlığın yaradılış amacına uygun, huzurlu, sağlıklı, vicdanlı, yapıcı, üretici, alternatif yaşam alanları tasarlamak, araştırmak, Türk ve diğer köklü kültürlerin temellerinde yatan insanlığın giderek yitirdiği ve ihtiyacını daha fazla hissetmeye başladığı atalardan kalan yaşam bilgeliğini gün yüzüne çıkarmak ve bu bilgiyi yerel halk ve ziyaretçilerle paylaşmaktır.
https://www.facebook.com/Ali%C5%9Fler-Yurdu-545540718837702/
http://alisleryurdu-blog.tumblr.com/
 

KATILIM

Çalışma günleri ve saatleri:
7 Eylül Cuma – 20:00 (Akşam yemeği 19:00)
8 Eylül Cumartesi – 10:00 – 22:00
9 Eylül Pazar – 10:00 – 17:00

İnziva için önerilen katkı payı – 500 TL
Konaklama (2 gece ve tüm öğünler) – 300 TL

Başvuru formu: https://goo.gl/forms/zEYRPWF8nvFM7KKg2

Sorularınız için filizatbaraka@gmail.com adresine yazabilirsiniz.