Yas Çemberi & Ritüeli
11 - 13 Kasım 2016
Karakaya Retreat, Bodrum

"Şuraya bir cümle koydum. Bırak, acımızı birileri duysun. Hem zaten şiir niye var?
Dünyanın acısını başkaları da duysun!
Acı mıhlanıp bir kalpte durmasın. Ortada dursun.
Olur ya biri eline alır okşar, biri alnından öper. Az unutursun.”
Birhan Keskin

Yası tutulmayan ve paylaşılmayan acılar, kayıplar, hayal kırıklıkları, onları görmezden geldiğimizde kaybolup gitmezler; onları görüp onurlandırabileceğimiz en doğru zaman gelene kadar psişemizde ve vücudumuzda yer bulup bize eşlik ederler. Bunun çoğu zaman farkında olmayan bizler ise bu görünmez yükün altında ezilir, kendimizi bağımlılıklarımızla uyuşturarak ve giderek artan bir meşguliyet halinde, tam isimlendiremediğimiz bu duyguyla yüzleşmekten kaçınırız. 

Halbuki acılarımız ve kayıplarımız için yas tutmak insan olmanın doğası gereğidir; bir şeyleri sevdiğimiz ve değer verdiğimiz anlamına gelir. Yas korktuğumuz gibi depresyona yol açmaz; bilakis yasların tutulamaması kalplerin katılaşmasına ve depresif ruh hallerine sebep olur. Yas, aslında gerektiği gibi yaşandığında ve ifade bulduğunda güçlü bir yaşam enerjisi açığa çıkar ve kişi yaşama daha sıkı bağlanır. Yası ve ölümü reddetmekten vazgeçerek, yaşam için duyduğumuz derin tutkuyu yeniden hissedebilir, kim olduğumuzu, nereye ait olduğumuzu ve kutsal olanı yeniden hatırlayabiliriz. Yas, yaşamla, başkalarıyla ve kendi ruhumuzla duygusal bir yakınlık kurabilmenin temel adımlarından biri.

Yasın tutulması için zaman ve alan açmak gerekir ki maalesef modern yaşamın içinde bu çok mümkün olamamaktadır. Ayrıca yas, kadim kültürlerde kolektif olarak pratik edilmiş, yas tutan kişi ait olduğu topluluk tarafından desteklenmiştir. Yas ritüelleri periodik olarak yapılmış ve bünyede biriken acılar bu ritüeller aracılığıyla temizlenmiştir. Şimdilerde ne yasımızı tutmak için kendimize alan ve zaman tanıyoruz, ne de bunu kolektif olarak dayanışarak yapabiliyoruz. Böylece tutulmamış yaslar içimizde birikerek bizi ağırlaştırmaya ve katılaştırmaya, biz de bu duyguyla nasıl yüzleşeceğimizi bilemediğimiz için kendimizi uyuşturmaya ve meşgul tutmaya devam ediyoruz. 

O zaman yas çemberinde kendimize ve birbirimize şu soruları soracağız: 

  • Şu anda kalbimi yumuşatacak ve güçlendirecek hangi yasımı ifade etmeye ihtiyacım var?
  • Bugün burada hangi yasım, kaybım, acım, hayal kırıklığım onurlandırılmak istiyor?
  • Şahitliğime, şefkat ve dikkatime ihtiyacı olan hangi parçamı eve geri çağırmalıyım?

Bu yas çemberinde tutulmamış yaslarımızı yaşayabilmek ve acılarımızı hissedebilmek için kendimize güvenli ve samimi bir alan açacağız. Çember (the way of council), dans, resim, yazı, meditasyon gibi pratiklerle iç yolculuğumuzu derinleştirecek, adım adım yas ritüeline hazırlanacağız. Ve zamanı geldiğinde sevdiğimiz ve kaybettiğimiz, insan olarak hakettiğimiz ama bize hiç verilmemiş herşeyi gözyaşlarımızla onurlandırarak yas sunağımıza, hayatın ve birbirimizin şahitliğinde bırakacağız. 

Bu süreçte kendimize ve birbirimize derin dinleme ve şahitlik armağanını vereceğiz. Yargılamadan, akıl vermeden, tamir etmeye çalışmadan, var olanı olduğu gibi kabul ederek, görülmek ve bilinmek isteyene tüm dikkatimizi vereceğimiz şifalı bir karşılaşma yaşayacağız. Hem kişisel yaslarımızı tutacağız, hem de dünyada ve topraklarımızda yaşanan sistemik çöküşün ve bunun sonucu olan ekolojik ve sosyal kıyımın yasını ifade etmenin yollarını araştıracağız.

Yas ritueline katılmak için şu anda içinizde canlı olan kişisel bir yasınız olmasi gerekmiyor. Yasın çok farklı kapıları var. Dünyanin üzüntüleri bunlardan biri...
Yanıbaşımızdaki savaş, deniz kıyısına vuran küçücük bedenler, dünyanin diğer ucundaki bir doğal felaket, iklim değişikliği, yağmur ormanlarının tükenmesi, yaşadığımız ya da başka şehirlerde patlayan bombalar, her gün yokolan binlerce canlı türü...
Farkında olsak da olmasak da yaşam ağı içerisinde olup biten herşey bizi de etkiliyor, bize de dokunuyor. Ve bütün bu üzüntüleri, kayıpları tek bir kalbin taşıması mümkün değil. 
Biz bu üzüntüleri ve kayıpları isimlendirmedikçe, ifade etmedikçe, onları onurlandırmadıkça, unutkanlık ve uyuşmuşluk içinde yaşamaya devam ediyoruz. 
Halbuki yas pratiğinin amacı o üzüntülerin en derinindeki sevgi ve şefkati, yaşam gücünü açığa çıkarmak. 
Ve daha çok, daha güçlü, daha cesur sevebilmek, yaşayabilmek.

Etkinlik açılış: 11 Kasım 2016 Cuma, 20:00
Etkinlik kapanış: 13 Kasım 2016 Pazar, 17:00
Katılımcılardan etkinliğin tamamına katılmaları beklenir.

Etkinliğe katılım bedeli 300 TL + 2 günlük konaklama (konaklama opsiyonları için Etkinlik Mekanı bölümüne bakın lütfen)

Başvuru ve sorularınız için filizatbaraka@gmail.com adresine yazın lütfen.


KOLAYLAŞTIRICI: FİLİZ TELEK

Filiz Telek yaklaşık 15 senedir gruplarla kolektif bilinç ve ortak akıl süreçleri üzerine çalışıyor. Kişisel farkındalık yolculuğuna çıktığından beri öğrendiklerini ve keşfettiklerini yazarak, fotoğraflayarak, kolektif öğrenme süreçleri tasarlayıp kolaylaştırarak paylaşan Filiz, bir yandan da yaşamın kutsallığını ve güzelliğini, her an ruhumuzdan yansıyan olasılıkların varlığını bize hatırlatan yaratıcı ifadelerin üretiminden keyif alıyor. 2010 yılında çıktığı kişisel şifa yolculuğunda temas ettiği dişi özünün rehberliğinde, 2013 yılında vizyonerliğini yaptığı ‘Kadınlar Şifadır’ (Women are Medicine) çemberinin tohumlarını ekti ve dünyanın farklı yerlerindeki kızkardeşleriyle birlikte bu tohumları filizlendirmeye devam ediyor. 2012'den beri hayati önemini derinden hissettiği yas konusunda öğrenmeye ve pratik etmeye devam ediyor.


ETKİNLİK MEKANI: KARAKAYA RETREAT, BODRUM

Karakaya ekolojik olarak inşa edilmiş, geleneksel taş evlerden oluşan ve meditasyon, dans ve yoga’dan permakültür’e kadar çeşitli çalışmalara olanak tanıyan kırsal alanda yerleşik bir inziva merkezi. Türkiye’nin göz alıcı Ege kıyısında bulunan Bodrum’un yakınlarındaki Gümüşlük beldesinin sarp tepelerinde konumlanmış olan Karakaya Retreat, günlük kurslar, atölyeler ve seanslara katılma imkanını sunuyor.

Konaklama opsiyonları için lütfen Karakaya Retreat'in websitesinde konaklama başlığının altındaki opsiyonlara bakın ve seçiminizi başvuru formunda belirtin:
http://karakayaretreat.com/